Ten blog znajduje się w serwisie Polacy.eu.org
Dowiedz się więcej »
w.redne zapiski
strona główna · działy · tagi · o autorze · szukaj · Polacy.eu.org  
 

Blog2013.01.04 00:34 01.05 17:56

Hobbit

 
 
+www.youtube.com
 
Dlaczego opowieści i magia Tolkienowskiego świata i ogólnie odrealnione scenariusze w rodzaju "Avatara" cieszą się takim powodzeniem ? Nie zastanowiło to nikogo z Was ?
Odpowiedź jest podobna jak w przypadku tej gdy zapytamy "Dlaczego gdy ludziom bardziej źle się żyje i gorzej im się powodzi, tym bardziej rośnie powodzenie gier losowych ?"
Moim zdaniem to ucieczka przed skompilowaną dla nas rzeczywistością. To poszukiwanie potwierdzenia dla odwiecznych prostych prawidłowości, zasad dzięki którym ludzkość zaistniała znanym nam kształcie. To nie uświadomiona tęsknota za wartościami które niejako na własne życzenie utraciliśmy jako ludzie. A do których pragniemy powrócić zdając sobie sprawę z tego że tylko w te sposób przetrwamy. A że nie są się zmienić przeszłości. Stąd ucieczka do fikcyjnej rzeczywistości . Gdzie możemy zająć dowolne miejsce oraz zyskać wrażenie wpływu na cokolwiek widząc się zawsze jako osobę pozytywną. Nie ważne, że to tylko iluzja, ulotne marzenie senne. Większość woli zadowolić się tym niż ryzykować doświadczeniem "bólu poznania" chcąc zmienić realną rzeczywistość. Czy nie przypomina Wam to czegoś ?
Tak, to kultowy już "matrix" w bajkowej narracji z wykorzystaniem bardziej zaawansowanych technik i intelektu oraz umiejętności twórców. Nie zniechęcam ani nie polecam bo "każdemu jego własna magia". Tylko że każdy film podobnie jak sen ma swój koniec i trzeba się obudzić. Pytanie tylko co zastaniemy po "projekcji".
Nie jest to nawet recenzja (bo jeszcze nie oglądałem w kinie). Lecz raczej ostrzeżenie dla szczególnie młodych ludzi, którym niewymownie współczuję. Bo dla większości z nich nie ma wyboru. Muszą się zadowolić namiastkami. Oczywiście, że zawsze można usiłować zmieniać rzeczywistość. Ale by to uczynić trzeba o to walczyć bez gwarancji efektu. Mojemu pokoleniu to się nie udało, ale czy dlatego mam prawo odmawiać im marzeń i snu ? 

 
4075 odsłon  średnio 4,8 (5 głosów)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować   
Tagi: Hobbit, magia, marzenia, fikcja.
Re: Hobbit 
MatiRani, 2013.01.04 o 02:03
Matrix wyglada na przepowiednie przykryta blyskotkami
Star Wars - ta czesc o przejmowaniu wladzy w Galaktyce tez...

Hobbit to pewnie tylko zabawa
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Hobbit 
w.red, 2013.01.04 o 10:56
Ludzie, a szczególnie młodzi najłatwiej "przyswajają materiał" właśnie w ten sposób :)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Hobbit 
MatiRani, 2013.01.05 o 00:58
Znaczyloby to, ze mimo lapy finansowej i pazurów korporatokracji na calym Hollywoodzie to jednak sie udaje przemycic przez cenzure jakies ostrzezenia o przyszlosci która nam gotuje szajka NWO?

A moze ROBIA to tylko dla samych siebie? Aby potem smiac sie przy kawiarze: popatrz, mówmimy tym lemingom co ich czeka, jak dzialamy, co planujemy a oni nic, dalej biora kredyty na pierdoly, glosuja na marionetki, zapominaja o swiezych ranach.. i chromola o równosci! HAHAHAHAHAHA!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Hobbit 
w.red, 2013.01.05 o 01:34
I tam jeszcze są ludzie posiadający sumienia. A pozwalają im na to tylko dlatego by pokazać im, że nawet takie działania nie są w stanie ich powstrzymać. A że przy tym zrywają boki to pewne.
Jedyna nadzieja w tym że "przelicytują".
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Hobbit 
MatiRani, 2013.01.05 o 01:40
Uszanowania!
Dobrze jest czuc sie w rodzinie, ta sama krew, te same geny, podobne polaczenia neuronów synapsami wydajnymi... sympatia pachnie
pozdrówka
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Hobbit 
Paweł Tonderski, 2013.01.04 o 09:41
Autor trylogii o Hobbitach i władcy pierścieni kończył pisać te książki w okresie II wojny światowej, a zaczął je pisać w okresie międzywojennym, to były bardzo trudne czasy dla zwykłych ludzi nawet na Wyspach Brytyjskich, sam Tolkien miał też wiele traumatycznych osobistych przeżyć, to zapewne spowodowało u niego, że dzięki pisaniu swoich powieści mógł się chociaż na chwilkę oderwać od swoich osobistych kłopotów. Do tych książek tworzył sam ryciny, mapy wizerunki postaci, pierścienie itd. itp., to on sam wykreował ten świat, który opisuje w Trylogii o Władcy Pierścieni, jest nim Śródziemie.

Książki Tolkiena są podobne w swoim przekazie do tego, o czym pisał Sienkiewicz w swojej trylogii. Sienkiewicz pisał Ku pokrzepieniu polskich serc, a tamte książki wpisywały się w anglosaską kulturę i obyczaje, chociaż autor (Tolkien) tej książki był katolikiem. Tolkien znał polski język, ale uważał go za bardzo trudny, dlatego go nie używał. Dzisiaj trylogia Tolkiena, tak jak i "Tam i z powrotem, czyli Hobbit", stały się w swoim przekazie uniwersalne i zrozumiałe dla wszystkich ludzi żyjących w obecnym świecie, chociaż ten baśniowy świat opisany przez Tolkiena, nie jest uznawany przez wszystkich ludzi, jako w pełni wartościowa literatura, bo przecież to tylko fantasy.

Książki Tolkiena, zawarta w nich treść, to odwołanie się do walki dobra ze złem.

p.s.

Dla mnie film o "Władcy pierścieni" jest jednym z najlepszych filmów w dziejach kinematografii, oddający w pełni to wszystko, co autor tej trylogii chciał przekazać na stronach swoich książek.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Hobbit 
w.red, 2013.01.04 o 10:54
Masz w zupełności rację Pawle. Słusznie też zauważyłeś podobieństwo do Sienkiewicza. Obaj autorzy pisząc można powiedzieć już "lokowali produkt" pod kątem odbiorcy. Dlatego oba cieszyły i cieszą się powodzeniem. "Prawda uniwersalna" wynikająca z nich obu bazująca na odwiecznym dążeniu człowieka do dobra i harmonii jest oczywista. Różnicuje je jedynie zrozumienie i identyfikacja w danym kręgu kulturowym. Zatem czy nie są to przypadkiem okulary pana Hilarego ? Nie dziwi więc odwoływanie się do nich :) Niebezpieczeństwo tkwi jedynie w zaabsorbowaniu powieści i obrazu w sposób dosłowny. Bo w obu przypadkach fikcja staje się rzeczywistością tworząc alternatywne światy i realia nie mające wiele wspólnego z naszym życiem i historią. Co więcej może to posłużyć zakłamywaniu naszej rzeczywistości i tworzeniu frustracji ludzi by na własne życzenie rezygnowali z z tej "tu" na korzyść tej "tam". Tym samym zezwalając a zupełną dowolność kształtowania tej "tu" gremiom cwaniaków, mętów, oszustów i złodziei. I dlatego o tym napisałem. Proza Tolkiena czy nawet Sapkowskiego (choć już zdecydowanie inna w wymowie) jest atrakcyjna. To bez dwóch zdań, dla ludzi dysponujących rozbudowaną wyobraźnią (lub nawet jej szczątkami). Obraz zaś i dźwięk multypikują siłę przekazu. Chodzi więc o to by zachować ostrożność tak jak z trunkami. Wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem i w pewnych granicach. Warto zdać sobie z tego sprawę nim "sen" nas pochłonie. Szczególne dlatego że działaniu poddawane są najwrażliwsze jednostki.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Hobbit 
Marcin de Sas, 2013.01.04 o 17:58
Cieszę się, że temat filmowy powraca na portalu. Zgadzam się z uwagami Pawła dotyczącymi twórczości profesora Tolkiena. Warto zauważyć, że najwybitniejsi twórcy literatury fantastycznej- Tolkien i Lewis byli ludźmi wierzącymi i ewangelizującymi. W wielu fragmentach ich twórczości można znaleźć nawiązania do Pisma Świętego. Jednym z przykładów może być postać lwa Aslana z "Opowieści z Narnii". W pierwszej części oddaje swoje życie za innych a potem... zmartwychwstaje. Innym skojarzeniem może być postać Gandalfa Szarego we "Władcy Pierścieni". To jedynie nieliczne przykłady. Taka literatura, a także film nie oddziaływają na młodych odbiorcach negatywnie a wręcz uczą wielu dobrych rzeczy. Inaczej rzecz ma się z Harrym portierem ocierającym się o okultyzm. Niestety to co zakazane zawsze przyciągało. A co do zatracenia się w świecie fantastycznym to nie widzę tutaj problemu. Literatura, czy film fantasy ukazuje po prostu inny świat. Przecież pamiętamy jeszcze jak przepych "Dynastii" przyciągał nas przed odbiorniki TV by poczuć się przez chwilę kimś innym. No chyba, że ktoś ma duże problemy z psychiką, ale to proces złożony i mający inne podłoże nie zapoczątkowane przez nadmierną miłość do filmu. pozdrawiam
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Hobbit 
w.red, 2013.01.04 o 18:49
Dlatego nie upatruję w tym zła kwintesencji zła :) Tylko jak to w ludzkiej rzeczywistości bywa młotek może stanowić narzędzie zbrodni, oszustwa. Wszystko zależy od człowieka :) Niektóre bajki Disneya też mają pozytywne przesłanie (choć uważam , że Bolek i Lolek, Reksio są o wiele lepsze).
Zresztą na naszym ekranie bajek dla dzieci było naprawdę multum, choćby Pomysłowy Dobromir. Jednak moim zdaniem Disney zaważył na dzieciństwie wielu i to nie w tym pozytywnym znaczeniu. Robił dobre filmy i tyle (ale zgodnie z zamówieniem). Ale to część mojej "teorii spiskowej" na temat upadku Ameryki ;) O znaczeniu, roli i wzorcach z filmów przenoszonych przez oglądających chyba można napisać niezłą pracę doktorską. :)
Ale nie było moim zamiarem napiętnowane tego czy innych filmów. Po prostu chciałem zwrócić uwagę na problem który może zaistnieć. Tym bardziej że jak zapewne powiedziałby moja ślubna idea przejawiam nadmierne kinematograficzne ciągoty :)
Już kiedyś proponowałem stworzenie zakładki : kino, filmy czy kinematografia sygnalizującej ciekawe pozycje.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Hobbit 
Marcin de Sas, 2013.01.04 o 21:23
Idea osobnej zakładki słuszna tym bardziej, że kino coraz bardziej przemawia na naszą ludzką wrażliwość i jest składową współczesnej kultury. Ja tu tylko sprzątam, więc nie wiem jak tworzy się zakładki :) . Tematu Disneya- podobno Masona nie podejmuję się, za mała wiedza o tym człowieku. Co do dawnych polskich bajek to jak najbardziej jestem za. Ostatnio kupiłem chrześniakowi kilka odcinków Bolka i Lolka. Tylko obawiam się, że współczesne dzieci nowej ery wolą Pokemony. Ale praca u podstaw to dobre i satysfakcjonujące zadanie.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Hobbit 
w.red, 2013.01.04 o 23:39
Obawiam się że Pokemony to już przeżytek :) A jeśli idzie o popularyzację "Bolka i Lolka" i innych. Staną się hitem jeśli tylko będą stanowić dobro "upragnione" :) dla dzieciaków. Coś czego się pożąda i nobilituje w oczach rówieśników ( jak kiedyś właśnie bajki Disneya czy "resoraki", albo charakterystyczne kapsle do "wyścigów"). Pewne rzeczy "wchodzą w krew". Masz przykład po "czterech pancernych" - zobacz ile na "tubie" jest wejść. A przecie gdzie tam tej ekranizacji do takiego "Top Gun" :)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Hobbit 
Piotr Świtecki, 2013.01.05 o 00:46
Zakładkę można zrobić, ale dział "Kultura i sztuka" nie wystarczy? Chyba tylko w działach "Nauka" i "Internet, technologie" jest mniej wpisów.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Hobbit 
w.red, 2013.01.05 o 12:58
Otóż Efendi moim zdaniem dział "filmowy" byłby bardziej "na czasie". Właśnie dlatego o czym pisał pan Marcin. Idzie mi tu o siłę oddziaływania. Podobnie jak grafika, zdjęcia czy muzyka najlepiej przemawia do ludzi. Czemuż by z tych narzędzi nie skorzystać ;) To też sposób na "pracę u podstaw" i kto wie czy nie bardziej efektywny :)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Hobbit 
Piotr Świtecki, 2013.01.05 o 13:58
Proponuję podjąć decyzję w grupie opiekunów.

Ograniczenie jest takie, że mamy płaską i rozłączną strukturę działów (nie ma pod-działów i każdy wpis należy do dokładnie jednego działu).

Nie wiem o co chodzi z "siłą rażenia"?

Wydzielanie "Kina/filmu" wydaje mi się bez sensu przy i tak słabym wypełnieniu działu "Kultura i sztuka".

Chyba, że kino i film mają już tak mało wspólnego z czymkolwiek, że dział im się należy. (Swoją drogą, wpis o "Hobbicie", pod którym komentujemy, bynajmniej nie znalazł się w dziale "Kultura i sztuka"... Ciekaw jestem dlaczego?)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Hobbit 
w.red, 2013.01.05 o 14:08
Nie znam się, ale czy nie można zainicjować "zeszytu tematycznego" o takiej nazwie i opiekę nad nim zlecić panu Marcinowi? A "siła rażenia" o które piszę dotyczy właściwości naszej ludzkiej percepcji.
A że jesteśmy uwrażliwieni na zmysły wzroku i słuchu to i nie ma się co dziwić że się ten sposób wykorzystuje w szerszej komunikacji.
Nie naciskam, ale moim zdaniem to jedna z dróg do skuteczności. Ale co ja ta wiem :(

Pozdrawiam "rażąco"
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Hobbit 
Marcin de Sas, 2013.01.05 o 16:00
W razie potrzeby służę pomocą na tyle ile czas i umiejętności pozwolą.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Hobbit i Bar Rafa 
MatiRani, 2013.01.05 o 02:00
Denerwujace... rzucilem okiem na podany link, a obok jest kolumna innych - a w niej dupka Bar...
Kliknalem w link z muzyka z calego filmu a obok PARE linków z dupka Bar...
Rzucilem okiem na bijatyke i znów reklama tej zolzy...

Szpieguje mnie, nieprawdaz?

na Linuxie tez by szpicowali?
pozdr
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Hobbit i Bar Rafa 
w.red, 2013.01.05 o 13:47
Nie tyle "szpieguje" co jesteś pod nieustanną kontrolą :) Sugeruje Ci się dokonanie wyboru spośród tematyki która zdaniem systemu może Cię zainteresować. Ludzie się na to łapią. Bo po co wyszukiwać tego co Cie interesuje, skoro to co może Cie zainteresować otrzymujesz na tacy ;) Jest to niezależne od platformy z jakiej korzystasz, nie łudź się. Co prawda jak dowodzi niejaki "Łukasz 18" za swym kompie za 90 tysięcy z zainstalowanym linuksem tego problemu nie ma ;) Prawda jest taka, że samo wejście do sieci jest deklaracja zgody na takie postępowanie. No chyba, że jest to sieć prywatna, ale i ta musi korzystać z niezależnego oprogramowania od korporacyjnych producentów.
A jakie i co zawiera takie "oprogramowanie" i do czego może być wykorzystywane nie wiedzą nawet sami programiści ;) (vide - programy hakerskie czy "antywirusy"). Walka trwa i na razie wynik jest niekorzystny dla normalnych ludzi. taka jest prawda.

pozdrawiam lamersko :D
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Hobbit i Bar Rafa 
MatiRani, 2013.01.05 o 15:56
Wiem cos ale byle jak..
Znaczy sie po moim IP identyfikuja denata i jest gdzies tabelka z jego preferencjami?
Hm... jak wiesz wiecej to moze podaj gdzie poczytac przystepnie
Dziekuje za odpowiedz i ZGD ( Z Góry Dziekuje ) za nakierowanie.
Chetnie bym zniknal z sieci... mazenie scietej glowy?
pozdr
MR
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Hobbit i Bar Rafa 
w.red, 2013.01.05 o 17:30
Jak na razie syn dopiero studiuje,więc dostępu do weryfikowalnych źródeł (opracowań i skryptów brak.
Natomiast tymczasowe remedium :+www.torproject.org i własny mózg. :)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Hobbit i Bar Rafa 
MatiRani, 2013.01.05 o 18:39
Dziekuje, zaprzagne oba do pracy
;-)
pozdr
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Hobbit - i "sztuka" ogólniej 
MatiRani, 2013.01.05 o 16:15
do poczytania i pomedytowania:
+niepoprawni.pl

...Czy zdrajca zdradza także siebie ?... - Ran - Akiro Kurosawa.

Legenda, mit, budowane przez lata. A za kulisami oprócz wódeczki i śledzia oraz artystów, kwiat agentury. Szatniarz, przypadkowy turysta i stali bywalcy. Piękne dziewczęta z prowincji i lansowane artystki, a także młodzi, obiecujący chłopcy. Dziennikarz, poeta i chłop prosty, jak lojalka. ... cdn na linku...
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Hobbit - i "sztuka" ogólniej 
w.red, 2013.01.05 o 20:24
Nikt z założenia nie może być 100% "świętym" ani "łotrem". To tak nie działa jak usiłuje nam wmówić tzw "lewica laicka" czy też POmotłoch. Po jednej i drugiej stronie są ...ludzie (załóżmy). Dopiero czyny i postawy w ich życiu mogą stanowić o tym gdzie się ich ustawi. Słowem nie wszystko złoto co się świeci, ale też i działa to w drugą stronę. Wszystko w człowieku jest pomieszane jak ziarno z plewami i tylko od człowieka zależy czym i kim się okaże.
Zdrajca zaś działa wbrew sobie tylko nie zdaje sobie sprawy z tego że sam sobie kopie grób.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
 
login:
hasło:
 
załóż konto, załóż bloga!
Więcej funkcji, w tym ocenianie i komentowanie artykułów.
odzyskaj hasło
linki, cytaty, nowiny
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Andrzej-Olechowski-o-problemach-w-PO-to-sie-nazywa-destabilizacja-panstwa,wid,16136279,w
- To jest dzisiaj problem dla państwa - powiedział o problemach Platformy Obywatelskiej jeden z założycieli partii Andrzej Olechowski w TVN24. - Jest ileś spraw, którymi się powinna zajmować, a będzie się zajmować sama sobą. Coraz bardziej rodzi się nastrój, że może będą wcześniejsze wybory, które dzisiaj są używane jako straszak wewnątrzpartyjny - ocenił były szef MSZ. - Ale ludzie słuchają. To się nazywa, o ile ja pamiętam, destabilizacja państwa - dodał.
Inicjaywa warta poparcia , wsparcia i posłuchania (19 odp.)
podziemnatv.p
Głupoty ciąg dalszy ? (3 odp.)
To ja mam równie dobrego o ile nie lepszego "pomysła". Niech administracyjnie zarządzą regulację pogody, tak by średnia była odpowiednia do życia w naszych warunkach klimatycznych (najlepiej ustawą). Pozostanie im wtedy to co lubią najbardziej: karać, karać i jeszcze raz karać. Obawiam się tylko czy matka Naura na to pójdzie :D
Okazuje się że można gdy się chce (1 odp.)
biznes.interia.pl
Polska bantustanem dla Izraela ? (1 odp.)
Mignął mi na jakimś "wiodącym portalu" ten "news" , ale znikł momentalnie. A że nie lubię gdy coś niknie w ten sposób zasięgnąłem "wiedzy" u źródła. I wszystko jasne.
Rewolucji październikowej ciąg dalszy! (2 odp.)
najważniejszym jest opanowanie instytucji. Po to właśnie, by rewolucja mogła się dalej rozwijać. Widzicie to obecnie?
więcej…